Plaża, wyjazdy, obcy ludzie i obce miejsca — wiadomo, że to rozpala wyobraźnię. Ale co ma powiedzieć ktoś, kto lato spędza w domu? Jak tu pisać kreatywnie, kiedy rzeczywistość jest wyjałowiona z inspiracji? Normalnie! Zaraz Ci udowodnię (a właściwie to udowodnisz sobie to sam!), że przygody godne opisania możesz przeżywać, nie ruszając się sprzed komputera.
Ćwiczenie 1: W co dziś grają aniołowie?
Mówi się, że kwiecień plecień, a w marcu jak w garncu, ale powiedzmy sobie szczerze: lipcowi i sierpniowi też niczego nie brakuje. A to żar się z nieba leje, a to burza i gradobicie takie, że z ogórków w ogródku robi się purée. Co za tym wszystkim stoi?
Globalne ocieplenie, zmiana klimatu — bla, bla, bla… Tak to sobie mogą wyjaśniać ludzie, którzy nie używają zbyt często wyobraźni. Ty spójrz głębiej.
Mądrzy ludzie mówią, że jak jest burza, to aniołowie w kręgle grają. A jaką dyscyplinę sportu (może być również jakaś nowa, nieznana na ziemi) uprawiają „na górze”, kiedy pogoda jest inna, kiedy jest stabilna albo właśnie gwałtownie się zmienia?
Krok 1: dopisz (1-2 zdania), jakie rozgrywki w świecie ponad chmurami sprawiają, że:
- z nieba leje się żar przekraczający ludzkie możliwości
- na niebie pojawia się tęcza
- jest przyjemne, lekkie słońce i delikatny wietrzyk.
Krok 2: opisz wybrane zawody anielskie w formie relacji sportowej prezentowanej przez kogoś, kto jednym okiem podpatruje rzeczywistość na górze, a drugim — na ziemi.
Ćwiczenie 2: Niezwykłe historie
Rozejrzyj się po nagłówkach gazet i portali informacyjnych w Internecie. Tak, tak, wiem… Wojna, 59. mutacja COVID-a, inflacja i te sprawy. Umówmy się, że te wątki pomijamy. Szukamy czegoś, co sprawia, że czujesz iskierkę przeskakującą między neuronami w mózgu. Zwykłe sprawy zwykłych ludzi, które doprowadziły do niezwykłych rezultatów. Niezwykłe sprawy zwykłych ludzi. Dzień, który zmienił wszystko. Kiedy już znajdziesz coś takiego, poszukaj w sprawie wielkiej niewiadomej i napisz tekst, który ją wyjaśni.
Na przykład (przy okazji podrzucam 2 zajawki historii, które mnie ostatnimi laty bardzo zainteresowały — na wypadek, gdybyś nie znalazł niczego ciekawego):
- Dyrektor archiwum w Walencji miast przez 10 lat nie przychodził do pracy. Podjeżdżał tylko, nierzadko w szlafroku i w domowych kapciach, podbijał kartę i wracał do domu.
Wielka niewiadoma: Co robił przez te 10 lat? ALBO: Jak sprawa się rypła (dzień, który zmienił wszystko)?
- W 1992 roku z kontenerowca Ever Laurel wypadło do oceanu niemal 30 tys. gumowych zabawek — kaczuszek, żab, żółwi i bobrów.
Wielka niewiadoma: gdzie popłynęły gumowe zabawki, kto je znalazł i co pomyślał? Może jakieś dziecko oszalało z zachwytu na widok płynącej do niego kaczuszki? A może po plaży spacerował akurat ktoś, komu życie się zawaliło, i gumowa kaczuszka okazała się dla niego kierunkowskazem, palcem losu, głosem Boga?
Ćwiczenie 3: Tabloidy
Gazety i portale to naprawdę świetne źródło kreatywnych inspiracji. Zostańmy więc przy nich na dłużej.
Oto 5 nagłówków z prasy bulwarowej. Napisz monolog osoby, która mogłaby być bohaterem wybranego z tych artykułów. Postaraj się skonstruować go tak, żeby był „godny” tytułu, do którego nawiązuje. Niech będzie tak dramatyczny, by żaden brukowiec się go nie powstydził (zdrobnienia i zgrubienia, wyrazy nacechowane emocjonalnie, przesada — to jest to, co takie tabloidy kochają najbardziej).
- Nie śpię, bo trzymam kredens (i część 2: Kredens mi się rozwalił, ale nadal nie śpię)
- Jemy suchary, bo ukradli nam mięso
- Pobił matkę kiełbasą krakowską
- Mewa odleciała z moim pieskiem
- Drożdżówka przeznaczenia chciała go zabić.
Ćwiczenie 4: Przemiana
Zostawmy przygody, które przydarzają się innym. Weźmy na tapet przygodę, która mogłaby przydarzyć się Tobie.
Znasz opowieść Franza Kafki pt. Przemiana? Twoja wyobrażona przygoda będzie mniej więcej w jej duchu.
Wyobraź sobie leniwe letnie popołudnie. Siedzisz wygodnie na kanapie i nagle orientujesz się, że Twój mąż/żona/sąsiad/dziecko/inna znana Ci osoba idzie wprost na Ciebie ze zwiniętą gazetą i z zamiarem uderzenia Cię nią. Uchylasz się i… unosisz się w powietrze. O rany, jak to się stało?! Jesteś muchą!
Napisz o tym, co czujesz, co robisz i jak widzisz świat, w którym jesteś teraz personą non grata.
Ćwiczenie 5: Naprawdę jaki jesteś…
Na koniec pójdźmy na całość. Najważniejszy punkt zapalny do kreatywnego pisania jest… w Tobie. To z Ciebie pochodzą emocje, przeżycia i spostrzeżenia, którymi obdzielasz bohaterów swoich kreatywnych opisów i opowiastek. Przyjrzyjmy się temu bogactwu. Przyjrzyjmy mu się w dodatku tak, żeby znaleźć miejsce, do którego można wracać i które można odmalowywać kreatywnie na milion sposobów.
Krok 1: na pytanie „Jaki jesteś?” na pewno nie ma jednej odpowiedzi. Być może czasem jesteś rozgadany jak zakochana nastolatka, a innym razem zaszywasz się w swoim pokoju i marzysz o tym, żeby nikt niczego od Ciebie nie chciał. Czasem lubisz porządzić, a czasem onieśmielony stoisz w kącie i modlisz się, żeby nikt nie zwrócił na Ciebie uwagi.
Wypisz te różne odcienie swojej osobowości.
Krok 2: Wyobraź sobie swoje „osobowości” jako krainy jednego królestwa. Weź kredki i narysuj mapę tego królestwa. Które krainy ze sobą sąsiadują, a które są od siebie oddalone? Jaki krajobraz dominuje w każdej z krain? Jakie kolory? Może gdzieś są piękne ścieżki, a gdzieś indziej nieprzebyte chaszcze? Co się za nimi kryje? Może gdzieś są pielęgnowane zabytki, a może tylko ruiny, na które nikt już nie zagląda?
Krok 3: Wyobraź sobie, że do Twojego królestwa przyjeżdżają:
- urzędnik z urzędu skarbowego
- specjalista od marketingu
- autor przewodnika turystycznego
Napisz tekst, który mogły się znaleźć w sekretnym notatniku (co najmniej) jednej z tych osób.
Krok 4, nieobowiązkowy. Do wykonania, jeśli chcesz więcej.
Wymyśl dla siebie 5 kreatywnych zadań pisarskich odnoszących się do Twojego królestwa.
Może opiszesz, co się w nim dzieje, kiedy zmienia Ci się nastrój? Może spojrzysz na nie oczami turysty i poszukasz czegoś, co porusza albo wręcz zapiera dech w piersiach? Może wymyślisz historię z życia mieszkańców jakiejś krainy albo opowieść o spotkaniu mieszkańców dwóch skrajnie różnych regionów? A może sporządzisz jakąś korespondencję pomiędzy krainami Twojego wewnętrznego państwa?
Teraz Ty rządzisz.
Pokombinuj z nietypowymi skojarzeniami i z łączeniem pozornie odległych spraw, wypisz zadania, a potem usiądź wygodnie przed klawiaturą komputera i baw się dobrze.
Radosnego pisania! (Nie zapomnij się podzielić owocami swojej twórczości w naszej grupie na FB ?)
PS Co powiesz na więcej takich ćwiczeń? Przygotowujemy cały workbook, który pomoże Ci rozruszać klawiaturę i wyobraźnię. Jeśli czujesz, że mógłby się przydać, zapisz się na listę zainteresowanych.
[To do niczego nie zobowiązuje. Oznacza tylko tyle, że dostaniesz info, kiedy workbook będzie gotowy].