Zgadnijcie, o czym będzie? Dla ułatwienia podpowiedź z ze strony Gov.pl:
„Wygodniejsze niż list polecony, szybsze niż tradycyjna poczta, bezpieczniejsze niż e-mail” 

Potrafię sobie wyobrazić, jak Terry Pratchett umieszcza ten slogan nad wejściem do Urzędu Pocztowego Ankh-Morpork…
Kto nie czytał „Piekła pocztowego” nadrabia zaległości, a my zaglądamy do nowego pomysłu, który ma usprawnić komunikację z urzędami.
Na każdej linii.
Chodzi o wprowadzany właśnie system e-skrzynek do kontaktów z urzędami (a kto wie, może też między firmami), który ambitnie nazwano: e-Doręczenia.
E-Doręczenia to nic innego, jak elektroniczny odpowiednik listu poleconego. Usługa ma zapewnić podmiotom publicznym, przedsiębiorcom i obywatelom (tak urzędowo nazywa się zwykłych zjadaczy chleba) bezpieczną i szybką komunikację. Tylko wygodniej, bo bez awiza i kilometrowych kolejek na poczcie.
Z systemu docelowo mają korzystać WSZYSCY.
Powstał nawet harmonogram jego wdrażania.
My przyjrzymy się temu, jak to wygląda przy JDG, bo to najczęstszy sposób prowadzenia działalności gospodarczej w naszej branży. Jeśli ktoś z Was ma spółkę z o.o., to zapewne ma też księgową (albo chociaż instynkt samozachowawczy), która nad wszystkim czuwa.
Tak wygląda harmonogram wprowadzania e-Doręczeń dla firm zarejestrowanych w CEiDG. Obowiązują 3 terminy, które są uzależnione od daty wpisu do CEiDG:
- jeśli dopiero zamierzacie złożyć wniosek o wpis do CEiDG to od 1 stycznia 2025 r. wniosek o e-skrzynkę musicie złożyć razem z wnioskiem o wpis działalności do rejestru CEiDG,
- Wasza firma już hula (tj. jest zarejestrowana w CEiDG do 31 grudnia 2024 r.), ale coś się zmieniło i zmieniacie wpis po 30 czerwca 2025 r. – od 1 lipca 2025 r. musicie założyć adres do e-Doręczeń (czyli wnioskując o zmianę w CEiDG po 30 czerwca od razu zakładacie adres do e-Doręczeń),
- firmy zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 – e-Doręczenia zaczną obowiązywać od 1 października 2026 r.
UWAGA! Kiedy już założycie skrzyknę do e-Doręczeń urzędy będą się z Wami kontaktować właśnie tą drogą. I nie ma, że boli i zapomniałem zajrzeć do skrzynki. Wszystko, co do niej trafi będzie skutecznie doręczone i może wywoływać określone skutki prawne.
To co trzeba zrobić, żeby założyć to cudo? 

Usługę e-Doręczeń świadczą wyłącznie dostawcy usług zaufania tj. Poczta Polska S.A oraz dostawcy komercyjni wpisani do rejestru prowadzonego przez ministra ds. cyfryzacji. Oznacza to, że z usługi e-Doręczeń nie możecie korzystać z każdego adresu mailowego.
Ale bez obaw. Uruchomienie skrzynki do e-doręczeń jest proste, jak zdmuchnięcie urodzinowych świeczek z tortu. Wystarczy:
- przygotować swoje dane osobowe i dane administratora skrzynki (imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer PESEL). Osoby prowadzące JDG same mogą być administratorami lub kogoś do tej roli wyznaczyć,
- kliknąć w ten link: Wniosek o adres do e-Doręczeń | Biznes.gov.pl – Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy
- wypełnić wniosek.
Wniosek trzeba podpisać ELEKTRONICZNIE. Najwygodniej, bezpłatnym profilem zaufanym.
Kolejnym krokiem jest uruchomienie adresu do e-Doręczeń. Aby to zrobić, musicie wpisać jeszcze cieplutki adres do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE – publiczny rejestr prowadzony przez ministra właściwego ds. cyfryzacji).
Dobra wiadomość jest taka, że odrębny wniosek o wpis do BAE trzeba złożyć tylko wtedy, gdy adres zakładamy u niepublicznego dostawcy. Jeśli chcemy korzystać z adresu publicznego (czyli klikacie w link i trzymacie się instrukcji), zostanie on dodany do bazy automatycznie. 

Co możemy zrobić z taką e-skrzynką?
To, co z każdą inną skrzynka e-mail, tylko ta jest FORMALNA i skraca kolejkę w urzędach. Czyli szału nie ma, możemy:
- wysyłać e-maile (z czasem obowiązkowy sposób kontaktu z niektórymi urzędami),
- odbierać e-maile (jw. tylko w drugą stronę),
- przechowywać korespondencję,
- zaglądać do bazy BAE (czyli do adresów e-mail innych przedsiębiorców).
Fajne czy niefajne – co myślicie?
Autorką posta jest Ela Markowska, księgowa, która została copywriterką, autorka pakietu Freelancer i pieniądze. Oto miejsca, w których znajdziesz Elę:
- https://elamarkowska.pl/ (już wkrótce, na razie strona w budowie)
- FB: @Elżbieta Markowska
- Instagram: @markowska_ela