Sprawdź, czy słowa i zwroty sprawiają Ci kłopoty:

11 pkt

Brawo! 

Wygląda na to, że polskie słowa, słówka i półsłówka nie mają przed Tobą tajemnic. Doskonale wiesz, jakie wyrazy chodzą parami i jesteś odporny na pułapki leksykalne. Gratulacje!

Jeśli chcesz przeżyć swój sukces jeszcze raz, zerknij na wyjaśnienia do testu:

Chętnie!
10-9 pkt

Dobrze! 

Na ogół nie popełniasz błędów, ale są w języku polskim słowa i zwroty, które wciąż czekają na to, byś je odkrył.

Poczytaj trochę książek o poprawnej polszczyźnie, zajrzyj czasem do słownika języka polskiego i do słownika frazeologicznego, a będziesz nie do zagięcia!

Zacznij od wyjaśnień do quizu:

Pewnie!
8-7 pkt

Nieźle! 

Z grubsza dajesz radę, umiesz jako tako posługiwać się frazeologizmami, ale… no właśnie: wszystko tylko z grubsza i jako tako. Pomyśl: czy nie byłoby miło zostać mistrzem mowy polskiej?

Poczytaj trochę książek o poprawnej polszczyźnie, zajrzyj do słownika języka polskiego i do słownika frazeologicznego. Pewnie czasem nieźle się zdziwisz!

Zacznij od wyjaśnień do quizu:

Czemu nie!
6-5 pkt

No wiesz, szału nie ma… 

Albo szkoła zawaliła, albo sporo mądrości słownikowych wywietrzało Ci już z głowy. A może lektury za mało i zasób słownictwa się kurczy?

Poczytaj trochę książek o poprawnej polszczyźnie, zajrzyj czasem do słownika języka polskiego i do słownika frazeologicznego. Wszystko jest do nadrobienia!

Zacznij od wyjaśnień do quizu:

Dawaj!
4-3 pkt

Kiepsko 🙁 

Wygląda na to, że co chwilę mylisz wyrazy i tworzysz dziwne związki frazeologiczne. Kreatywność dobra rzecz, ale w przypadku języka… cóż, czasem może nie najlepiej o Tobie świadczyć. Popracuj nad tym, bo nawet najlepszy tekst baaaardzo dużo traci, jeśli pełno w nim błędów językowych.

Poczytaj trochę książek o poprawnej polszczyźnie, zajrzyj czasem do słownika języka polskiego i do słownika frazeologicznego. Powinno pomóc.

Zacznij od wyjaśnień do quizu:

No dooobra!
2-0 pkt

Ojjjjj, jest źle, bardzo źle! 

Polskie słownictwo błaga: „Poznaj mnie. Naprawdę dam się lubić!”. 

Zacznij od wyjaśnień do quizu:

Niech Ci będzie!

%d bloggers like this: